Get Audio+
Scan to download the app

Entertainment

Is Your Fave Show/Character Top? Full Winners List For The 2021 MTV Movie & TV Awards

today18 May 2021

Background

At a time where streaming sites and TV shows took up most of our year – if only because the pandemic left little option – it would be no easy feat to crown The Best of The Best. But that’s exactly what we’re going to get from the 2021 MTV Movie & TV Awards live at the Palladium in Los Angeles. The event, hosted by the iconic comedian and actress Leslie Jones (‘Coming 2 America’, ‘Ghostbusters’, ‘Time Machine’) and DJ-ed by DJ Snoopadelic (Guess who? Snoop Dogg, duh!), features gender-neutral categories, with winners chosen through fan votes. Winners will be announced across two different nights – the 16th & 17th of May (i.e. two days, the 17th & 18th of May in Malaysia) – and will honour both scripted and unscripted shows.

 

One of the best parts of the nights: new and exclusive sneak peeks at “Black Widow”, “G.I. Joe: Snake Eyes”, “In The Heights“, and “The Conjuring: The Devil Made Me Do It“.

 

 

As the winners are announced, the list will be updated so keep refreshing to find out who walked away with golden popcorn!

 

BREAKTHROUGH PERFORMANCE

Winner: Regé-Jean Page – “Bridgerton”

Antonia Gentry – “Ginny & Georgia”

Ashley Park – “Emily in Paris”

Maria Bakalova – “Borat Subsequent Moviefilm: Delivery of Prodigious Bribe to American Regime for Make Benefit Once Glorious Nation of Kazakhstan”

Paul Mescal – “Normal People”

 

BEST PERFORMANCE IN A SHOW

Winner: Elizabeth Olsen – “WandaVision”

Anya Taylor-Joy – “The Queen’s Gambit”

Elliot Page – “The Umbrella Academy”

Emma Corrin – “The Crown”

Michaela Coel – “I May Destroy You”

 

BEST HERO

Winner: Anthony Mackie – “The Falcon and the Winter Soldier”

Gal Gadot – “Wonder Woman 1984”

Jack Quaid – “The Boys”

Pedro Pascal – “The Mandalorian”

Teyonah Parris – “WandaVision”

 

BEST MOVIE

Winner: “To All the Boys: Always and Forever”

“Borat Subsequent Moviefilm: Delivery of Prodigious Bribe to American Regime for Make Benefit Once Glorious Nation of Kazakhstan”

“Judas and the Black Messiah”

“Promising Young Woman”

“Soul”

 

BEST SHOW

Winner: “WandaVision”

“Bridgerton”

“Cobra Kai”

“Emily in Paris”

“The Boys”

 

BEST PERFORMANCE IN A MOVIE

Winner: Chadwick Boseman – “Ma Rainey’s Black Bottom”

Carey Mulligan – “Promising Young Woman”

Daniel Kaluuya – “Judas and the Black Messiah”

Sacha Baron Cohen – “The Trial of the Chicago 7”

Zendaya – “Malcolm & Marie”

 

BEST KISS

Winner: Chase Stokes & Madelyn Cline – “Outer Banks”

Jodie Comer & Sandra Oh – “Killing Eve”

Lily Collins & Lucas Bravo – “Emily in Paris”

Maitreyi Ramakrishnan & Jaren Lewison – “Never Have I Ever”

Regé-Jean Page & Phoebe Dynevor – “Bridgerton”

 

BEST COMEDIC PERFORMANCE

Winner: Leslie Jones – “Coming 2 America”

Annie Murphy – “Schitt’s Creek”

Eric Andre – “Bad Trip”

Issa Rae – “Insecure”

Jason Sudeikis – “Ted Lasso”

 

 

BEST VILLAIN

Winner: Kathryn Hahn – “WandaVision”

Aya Cash – “The Boys

Ewan McGregor – “Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)”

Giancarlo Esposito – “The Mandalorian”

Nicholas Hoult – “The Great”

 

BEST FIGHT

Winner: “WandaVision” – Wanda vs. Agatha

“Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)” – Final Funhouse Fight

“Cobra Kai” – Finale House Fight

“The Boys” – Starlight, Queen Maeve, Kimiko vs. Stormfront

“Zack Snyder’s Justice League” – Final Fight vs. Steppenwolf

 

MOST FRIGHTENED PERFORMANCE

Winner: Victoria Pedretti – “The Haunting of Bly Manor”

Elisabeth Moss – “The Invisible Man”

Jurnee Smollett – “Lovecraft Country”

Simona Brown – “Behind Her Eyes”

Vince Vaughn – “Freaky”

 

BEST DUO

Winner: “The Falcon and the Winter Soldier” – Falcon (Anthony Mackie) & Winter Soldier (Sebastian Stan)

“Barb & Star Go To Vista Del Mar” – Star (Kristen Wiig) & Barb (Annie Mumolo)

“The Mandalorian” – Din Djarin (Pedro Pascal) & Grogu

“Emily in Paris” – Emily Cooper (Lily Collins) & Mindy Chen (Ashley Park)

“Borat Subsequent Moviefilm: Delivery of Prodigious Bribe to American Regime for Make Benefit Once Glorious Nation of Kazakhstan” – Borat Sagdiyev (Sacha Baron Cohen) & Tutar Sagdiyev (Maria Bakalova)

 

To be presented on Monday, May 17 (Tuesday in Malaysia)

 

COMPLETE LIST OF NOMINEES, UNSCRIPTED:

BEST DOCU-REALITY SHOW

Winner: “Jersey Shore Family Vacation”

“Below Deck Mediterranean”

“Black Ink Crew New York”

“Bling Empire”

“Love & Hip Hop: Atlanta”

 

BEST MUSIC DOCUMENTARY (Social Category)

Winner: “BTS: Break the Silence: The Movie”

“Ariana Grande: Excuse Me, I Love You”

“Biggie: I Got a Story to Tell”

“Billie Eilish: The World’s A Little Blurry”

“Demi Lovato: Dancing with the Devil”

“Shawn Mendes: In Wonder”

“Taylor Swift: Miss Americana”

“The Bee Gees: How Can you Mend a Broken Heart”

“The New York Times Presents: Framing Britney Spears
Tina”

 

BEST DATING SHOW

Winner: “The Bachelorette”

“90 Day Fiancé”

“Ex On The Beach”

“Love Is Blind”

“Ready to Love”

 

BEST REALITY CAST

Winner: “RuPaul’s Drag Race”

“90 Day Fiancé”

“Jersey Shore Family Vacation”

“Love & Hip Hop: Atlanta”

“The Real Housewives of Atlanta”

 

BEST COMPETITION SERIES

Winner: “RuPaul’s Drag Race”

“Legendary”

“The Challenge”

“The Circle”

“The Masked Singer”

 

BEST LIFESTYLE SHOW

Winner: “Nailed It!”

“Deliciousness”

“Fixer Upper: Welcome Home”

“Making The Cut”

“Queer Eye”

 

BEST NEW UNSCRIPTED SERIES

Winner: “Selena + Chef”

“Bling Empire”

“Cardi Tries”

“The Real Housewives of Salt Lake City”

“VH1 Family Reunion: Love & Hip Hop Edition”

 

BEST TALK / TOPICAL SHOW

Winner: “The Daily Show with Trevor Noah”

“A Little Late with Lilly Singh”

“Red Table Talk”

“The Breakfast Club”

“Watch What Happens Live with Andy Cohen”

 

BEST COMEDY / GAMESHOW

Winner: “Impractical Jokers”

“Floor Is Lava”

“Kids Say the Darndest Things”

“Nick Cannon Presents: Wild ‘N Out”

“Ridiculousness”

 

BEST HOST

Winner: RuPaul – “RuPaul’s Drag Race”

Nicole Byer – “Nailed It!”

Rob Dyrdek – “Ridiculousness”

T.J. Lavin – “The Challenge”

Tiffany Haddish – “Kids Say the Darndest Things”

 

BREAKTHROUGH SOCIAL STAR

Winner: Bretman Rock

Addison Rae

Charli D’Amelio

Jalaiah Harmon

Rickey Thompson

 

BEST REAL-LIFE MYSTERY OR CRIME SERIES

Winner: “Catfish: The TV Show”

“Evil Lives Here”

“Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer”

“Tiger King: Murder, Mayhem and Madness”

“Unsolved Mysteries”

 

BEST FIGHT

Winner: “Keeping Up With The Kardashians” – Kourtney Kardashian vs. Kim Kardashian West

“Selling Sunset” – Chrishell Stause vs. Christine Quinn

“The Real Housewives of New Jersey” – Jackie Goldschneider vs. Teresa Giudice

“Untucked: RuPaul’s Drag Race” – Kandy Muse vs. Tamisha Iman

“Legendary” – Law Roach vs. Guest Judge Dominique Jackson

 

BEST INTERNATIONAL REALITY SERIES

Winner: “Love Island (ITV)”

“Acapulco Shore”

“Geordie Shore”

“¡Nailed it! México”

“RuPaul’s Drag Race UK”

 

MTV GENERATION AWARD

Scarlett Johansson

 

*Cover image credits: Netflix / Disney+ / HBO Max / Lucasfilm Ltd.

Written by: Marissa Anne


Previous post

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *